10 tipů jak optimalizovat pro vyhledávače

Umisťování stránek na prvních místech vyhledávačů je stále důležitější. Nejen začínající projekty tímto způsobem získají většinu svých uživatelů. Optimalizace pro vyhledávače bývá často zahalena rouškou tajemství, SEO optimalizátoři se neradi dělí o své techniky a nalzení kvalitních informací o SEO na internetu je obtížné. Následujících 10 tipů pomůže v orientaci a zdůrazňuje to nejdůležitější.

1. Unikátní obsah

Kvalitní a unikátní informace není třeba příliš optimalizovat. Návštěvníci si je najdou sami a rádi je budou šířit dál. Unikátní nabídka se bude optimalizovat sama.

2. Výběr vhodné domény

Zapamatovatelná a krátká doména, která se snadno píše bude při optimalizaci výhodou. Doménové jméno je součástí image celého webu, tak jej volte opatrně a střízlivě (žádných pět slov oddělených pomlčkou).

3. Jedinečný titulek pro každou stránku

Titulek stránky je první věc, kterou vidí uživatel ve výsledcích vyhledávání. Je důležité, aby přesně popisoval obsah stránky. Uživatel musí tušit, co jej po kliknutí na titulek najde na cílové stránce.

4. Meta tagy

Značka Meta description je podobně důležitá jako titulek. Může se totiž objevit ve výsledku vyhledávače hned po titulkem. Opět pečlivě vyplňujte pouze související informace s danou stránkou a nenechte se mýlit, že není při zobrazení stránky vidět – je tam.

5. Sémantický web

Podobně jako při psaní dokumentů v programu Microsoft Word se i v případě stránek má používat označení textu podle jejich role. Nadpis první úrovně označujte značkou H1, pro výčet položek použijte seznamy číslované OL nebo nečíslované UL. I když stránky sami netvoříte, přečtete si základy HTML a hotový web kontrolujte.

6. Flash jen s mírou

Animovaný Flash na stránkách může být při prvním pohledu působivý, ale jen do doby než jeho obsah budete chtít najít ve vyhledávačích. Flash by se měl ke slovu dostat pouze zřídka, když Vás nějaký tvůrce stránek bude přesvědčovat o opaku, zeptejte se ho na optimalizaci pro vyhledávače.

7. Minimum parametrů v adrese

Při procházení stránek si zaměřte na zobrazovaný odkaz v adresním řádku. Určitě byste měli vidět odkaz celý a s minimem parametrů. Parametry poznáte tak, že jsou po znaku otazník (?) a oddělovány ampersandem (&).

8. Žádný duplicitní obsah

Existuje nějaká stránka, kterou najdete zcela stejnou na několika adresách? To je špatně. Nenechávejte vyhledávač vybrat jednu z nich a sjednoťte je. Snížíte tím i počet stránek, které se potom budou aktualizovat ve vyhledávání častěji.

9. Externí odkazy

Aby stránky vyhledávač našel, odkažte je z jiného webu. Přidejte stránky do katalogů a snažte získat i další odkazy z tématicky podobných internetových stránek. Důležitý je i text v odkazech, pomocí nich bude možné stránky také najít, tak si na něj dejte pozor.

10. Trpělivost

Optimalizace stránek není jednorázová věc, kterou stihnete během dvou dnů. Pokud děláte vše podle předchozích tipů, nepoužíváte žádné zakázané techniky, tak vyčkejte. Změny v umístění stránek se mohou projevovat i v řádu týdnů či měsíců.

Linkuj si !'; document.writeln(badge);