Jak vybrat SEO hosting

Vaše data bezpečně zálohovaná na několika discích V České republice je typické, že každý hosting nabízí registraci domény. Může se tak snadno stát, že se při výběru domény (samozřejmě po uvážlivém výběru vhodné domény) upíšete i na hostování stránek. Vhodné je registraci domény dělat tam, kde není třeba ihned kupovat i webhosting (např. NIC, Doména.cz, …).

Důležité parametry SEO hostingu

Podpora mod_rewrite

Modul mod_rewrite je součástí webového serveru Apache, který běží většinou na linuxovém prostředí. Slouží ke snadnému vytvoření pěkných URL (cool URIs), i když celá aplikace je tvořena jedním skriptem.

Např: projekt má typický tvar odkazů v následujícím formátu:
http://www.novy-projekt.cz/lis­t.php?kat=kon­takty
a mod_rewrite umožní například následující tvar odkazu:
http://www.novy-projekt.cz/kon­takty/

Pokud Váš projekt vyžaduje jiný operační systém nebo webserver, porozhlédněte se po alternativách k modulu mod_rewrite s podobnou (či stejnou funkcí).

Vlastní chybová hlášení

Jedním z důležitých pravidel SEO je neměnit existující adresy vytvořených stránek, občas k tomu můžete být donuceni. Stránka již není aktuální a chcete ji přesunout do jiné kategorie/adresáře nebo přímo zrušit. Přesun je vhodné řešit trvalým přesměrováním s kódem 301. Zatímco zrušení vede k úplnému odstranění stránky. Na internetu již mohl tuto stránku někdo odkázat a v případě, že některý z návštěvníků přes tento odkaz dorazí k Vám, tak najde neexistující stránku.

V případě, že budete mít na serveru možnost upravit existující chybová hlášení, můžete se uživatelům omluvit a nabídnout jim například možnost prohledávání Vašeho serveru a nebo zobrazit odkazy, kterými se dostane na požadované a aktuální informace. Můžete si prostě vytvořit perfektní chybovou stránku.

Statistiky

U běžícího projektu je důležité sledovat existující stav. Kolik uživatelů získáváte z jakého vyhledávače, na jaká klíčová slova k Vám uživatelé chodí a jaký obsah na serveru milují. Kvalitní statistický nástroj může ušetřit spoustu práce, protože Vám umožní zaměření na ty nejpalčivější problémy, které s projektem máte. Většina hostingů nabízí zpracování statistik pomocí programu AwStats. V případě, že tento systém nebude pro sledování trendů dostatečný, je vhodné mít k dispozici i podrobný soubor všech přístupů (access_log) a také soubor chybových hlášení (error_log).

Absenci statistik přímo na webhostingu může nahradit nasazení volně dostupných statistik (např. Google Analytics, TopList, Navrcholu)

Možnost domén 3. řádu

Pro rozsáhlý obsahový server se může hodit možnost vytvářet různé domény třetího řádu (poddomény), které budou zobrazovat jednu tématicky zaměřenou část. Je dobré v tomto případě dávat pozor na to, zda je limitován počet těchto poddomén a vzít to v úvahu při zřizování hostingu. Pokud si nejste jisti, kolik poddomén budete potřebovat, vyberte si takový hosting, který jich nabízí neomezené množství.

Dostatečná přenosová kapacita

Zajímavý projekt, který bude navíc optimalizovaný pro vyhledávače si velmi rychle získá velké množství návštěvníků.Proto se dávejte pozor i na omezení přenosových kapacit. I hostingy, které se dušují neomezenou přenosovou kapacitou pro Vaše projekty, mají své limity. Pokud reklama hlásá neomezený datový přenos, tak se ujistěte od jakého čísla již narazíte a takový projekt již pro webhosting bude přítěží.

Zálohování

Velmi často opomínanou drobností je zálohování. Budete budovat na serveru rozsáhlou obsahovou databázi. Uživatelé během dne přidají několik tisícovek nových příspěvků nebo článků. A ráno se probudíte, v poště máte informaci o nenadálé havárii disku. Data jsou obnovena jen z části – máte odkud obnovit aspoň včerejší databázi? Zeptejte se, jak je webhosting připraven na selhání hardware.

Výběr několika zajímavých hostingů

Související odkazy